D3 zničí výjmečnou krajinu

26.08.2014 09:57

Takzvaná stabilizovaná trasa dálnice D3 je stavebně, technicky, finančně a časově nejnáročnější variantou silničního spojení Prahy a jihu Čech. Přinesla by zkázu obcím v Posázaví, Neveklovsku a České Sibiři, dosud těžících z okouzlující krajiny a specifického venkovského osídlení.

 

  • Posázaví má výrazně členitý terén, příhodný pro turistiku, nepřívětivý pro kapacitní komunikace: Především se to týká hlubokého údolí řeky Sázavy a Zahořanského potoka, které by vyžadovalo dva mosty a šest tunelů.

  • Trasa D3 kolem Jílového u Prahy je prošpikována mnoha kilometry štol, šachet a průzkumných děr po staletích těžby zlata. V Dolních Jirčanech se nachází největší ložisko kvalitní cihlářské hlíny.

  • Proti dálnici D3 protestují obce, jejich obyvatelé, rekreanti, odborníci a nevládní organizace.

  • Výjimečná krajina, řídké osídlení, čistý vzduch a klid jsou důvody, proč je oblast chráněna jako přírodní park Střed Čech. Dolní Sázava je rovněž evropsky významnou lokalitou soustavy Natura 2000.

  • Podporujeme proto variantní trasu dálnice Promika 2008, přívětivější k přírodě i k lidem, úspornější pro řidiče i kapsy daňových poplatníků. Více informací najdete v publikaci o dálnici D3 v alternativních trasách, které budou postupně zveřejňovány na www.d3klid.cz

—————

Zpět